Belka
Czwartek, 2 Stycznia 2025   imieniny: Grzegorz, Makary, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Młodzi mają głos - kapsuła czasu poczeka 100 lat

Data publikacji: 2022-04-07, Data modyfikacji: 2022-04-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Młodzi mają głos - kapsuła czasu poczeka 100 lat

Inicjatywa Sejmiku Samorządów Uczniowskich zrodziła się już kilka lat wcześniej w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Wiewiórczynie, jednak w tym wyjątkowym dla naszego miasta roku nabrała jeszcze większego znaczenia. Chcąc podkreślić znaczenie obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łaskowi, również w społeczności uczniowskiej, zdecydowano, aby w tym roku temat Sejmiku dotyczył tej istotnej kwestii.

Celem powołania Sejmiku przez szkołę jest przede wszystkim zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w działania lokalne oraz podniesienie ich umiejętności społecznych, w szczególności dotyczących pracy w grupie, wyrażania i rozumienia różnych punktów widzenia. Harmonogram Sejmiku obejmuje przygotowanie przez uczniów wystawy fotograficznej pt. „Łask w moich oczach”, która będzie wystawiona dla mieszkańców w Łaskim Domu Kultury już w kwietniu. Obrady Sejmiku 21 kwietnia rozpocznie wystąpienie burmistrza Łasku oraz krótka prelekcja historyczna – „600-lecie Nadania Praw Miejskich Łaskowi”. Podczas panelu dyskusyjnego uczniowie z każdej ze szkół zaprezentują po dwa pomysły bądź inicjatywy dotyczące zmian w mieście. Dzieci i młodzież przygotują także listy do dzieci i młodzieży z roku 2122, które wraz z atrybutami teraźniejszości zostaną uroczyście zamknięte i zakopane w kapsule czasu we wrześniu tego roku.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zaproponowany przez młodzież pomysł stworzenia kapsuły czasu bardzo spodobał się w łaskim ratuszu. Od razu wpisano go do harmonogramu obchodów jubileuszu miasta. W końcu 600-lecie Łasku to świetna okazja dla takich inicjatyw. W kapsule znajdzie się list od mieszkańców, a także atrybuty naszych czasów. We wrześniu tego roku stalowa tuba spocznie pod ziemią nieopodal Urzędu Miejskiego w Łasku, a nad nią stanie głaz z okolicznościową tablicą. Napis na niej będzie głosił: Kapsuła Czasu –zakopana w 600-lecie nadania praw miejskich Łaskowi. Do ponownego otwarcia po 100 latach w 2122 r. Jakież będzie zdziwienie przyszłych pokoleń, które otworzą kapsułę i uwolnią ducha przeszłości. Pewnie nie raz zadadzą sobie pytanie: Jak oni mogli żyć w takich czasach?

, Źródło artykułu: Urząd Miejski w Łasku
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat łaski – powiat w zachodniej części województwa łódzkiego, w skład którego wchodzą gminy: Łask, Buczek, Sędziejowice, Widawa, Wodzierady, zajmując powierzchnię 618,23 km².

    Artrakcje przyrodnicze stanowią: obszary chronionego krajobrazu (Dolina Środkowej Grabi, Dolina Grabi i Kolumna-Las) oraz 10 pomników przyrody w parku miejskim im. Rodu Łaskich.

    Do zabytków powiatu zaliczaja się: kościół kolegiacki Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła zbudowany w latach 1517-1523, drewniany kościół św. Ducha z 1666 roku, synagoga z końca XIX w. (obecnie remiza straży pożarnej), cmentarz żydowski, Zajazd Jamboł czy domy murowane z XVIII i XIX w.

    W stolicy powiatu znajduje się jednostka wojskowa, a w okolicach 32 baza lotnicza i inne obiekty wojskowe. Atrakcję stanowi także coroczne Święto Truskawiki w gminie Buczek.

    Przez powiat przezbiega droga ekspresowa S8.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola